Perekool

Perekool koosneb kuuest loengust. Koolitused toimuvad teisipäeviti kell 18.00 – 20.00. Alates 25.03 on koolitus 7-osaline ja toimub kolmapäeviti kl 18-20.

Koolitust viib läbi Ingrid Kaoküla, Iren Laidma või Kristi Arendi.

Loengute kohta saab konspekti. Olete oodatud koos kaaslasega – aga loomulikult võib tulla ka üksi.

Loengute toimumise aegade kohta saad vaadata siit

Loengute hindade kohta siit

Info ja registreerumine: ingrid@ammaemanduskeskus.ee

Perekooli loengute lühitutvustus.

I: Sünd – lihtne ja imeline. Sünnituse olemuse mõistmisest ja sünni füsioloogia tundmisest on sünnitusel abi!

– Mida peaks teadma sünnitusest, et edukalt sünnitada?  Kuidas sünnituseks valmistuda?

Sünnituse iseeneslik algus on ülioluline.Mis käivitab sünnitust ja mis mõjutab sünnituse kiirust? Sünnitus toimub ajus. Platsenta ja lootevee roll sünnitusel. Kõik naised oskavad sünnitada! Sünnituse perioodid. Mis toimub naise kehas sünnituse ajal ja kuidas sünnituse loomulikku kulgu toetada. Tundi juhendab Ingrid Kaoküla.

II: Kuidas luua endale toetavat sünnituskeskkonda. Vettesünnitus: milline on sobiv vee temperatuur, kas kõik võivad vees sünnitada jpm.

Kuidas luua endale parimaid tingimusi edukaks sünnituseks? Sünnituskeskkond ja selle loomine.

Vesi, kui sünnituskeskkond:Kuidas vesi mõjutab sünnitust?Kas kõik võivad vees sünnitada?Kuidas mõjub vettesünd lapsele?Vaatame filmi vettesünnitustest. Tundi juhendab Ingrid Kaoküla.

III: Eneseabi ja tugiisiku roll.

Praktiline tund. Räägime tuhude leevendamisest läbi eneseabi võtete. Kuidas muuta avanemisperioodi enda jaoks mõnusaks, valides kehaasendeid, kontrollides hingamist ja lõõgastumist? Tugiisiku tähtsus sünnitusel. Vaatame ja proovime silitusmassaaži, kõhuhingamist ja sünnitusasendeid. Tundi juhendab Iren Laidma.

Soovitame lisaks: Sünnituseks ettevalmistavad võimlemised esmaspäeva õhtuti kl 17.30.-19.00. Info ja registreerumine iren@ammaemanduskeskus.ee

IV: Tallinna sünnitusmajade võrdlus. Toimingud ja protseduurid sünnitusmajas: mis, milleks ja kui sageli.

Sünnitusmaja ja ämmaemanda valik. Kui kaua sünnitus kestab? Kas lühike sünnitus on kerge ja liiga pikk sünnitus ohtlik? Võimalused sünnituse kiirendamiseks ja valuvaigistid.

Jälgimistoimingud ja protseduurid. Mida tehakse ja miks? Vaakum või keisrilõige – miks ja kellele? Perekeskne keisrilõige. Sünnitusplaan ja mida sinna kirjutada. Tundi juhendab Ingrid Kaoküla.

 V: Varane sünnitusjärgne aeg: vastsündinu eripärad, sünnitusjärgne aeg sünnitusmajas ja kodus. Ema ja lapse vajadused, hooldus ja imetamise algus.

Kuidas kohaneb laps üsavälise eluga? Milliseid toiminguid tehakse vastsündinuga sünnitusmajas: uuringud analüüsid, vaktsiinid. Lapse hooldus: kuidas hooldada nahka, silmi ja  naba? Kuidas peput pesta? Koduapteegist ja hooldusvahendite valikust lapsele. Ema tervis, taastumine, seks ja suhted pärast sünnitust. Tundi juhendab Ingrid Kaoküla.

VI: Kuidas lapse eest pärast sündi hoolitseda, teda hoida-kanda (kandelinaga), kuidas last toita – imetamine ja lisatoit, kuidas luua lapsega turvaline seotussuhe, kuidas mõista lapse kehakeelt – naeru, nuttu ja jonni.

Imetamise abc – teadlikult ja loomulikult. Lapsekandmine – mis, miks ja kuidas? Mida teha, kui laps nutab? Nutu põhjused ja nutuga toimetulek. Uni ja magamine I eluaastal – kuidas ta magab/ei maga? Tundi juhendab Kristi Arendi.